Newsletter

Budownictwo energooszczędne

 Zobacz także:

Wentylacja z odzyskiem Ciepła

Oferta domów

Najnowsze trendy w budownictwie

Ceny energii rosną. I będą rosły jeszcze szybciej wraz z kurczeniem się zasobów ropy, gazu ziemnego czy węgla. Energia na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację oraz działanie wszelkich urządzeń domowych pochłania największą część kosztów utrzymania domu. Opłaty te można znacząco obniżyć poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie budynku.

Budownictwo Pasywne

IKEA Domy pasywne to absolutna nowość na polskim rynku. W Polsce, pod Wrocławiem stoi tylko jeden dom pasywny certyfikowany przez najbardziej renomowaną instytucję na świecie – Passiv Haus Institut z Darmstadt. Dom pasywny to nie jest Mercedes wśród domów, to naszym zdaniem Rolls-Royce. Najważniejszą jego cechą jest to, że odznacza się normowym zapotrzebowaniem na ciepło nawet dziesięciokrotnie (!) mniejszym niż domy obecnie budowane w Polsce. To tak jakby samochód zużywał 0,5l/100km przy takich samych a nawet lepszych osiągach. Standard ten można osiągnąć niewiele większym nakładem niż w przypadku klasycznego domu. Duże przeszklenia od strony południowej, ograniczenie okien od północy, a także tricki konstrukcyjne powodujące efektywne wykorzystanie zysków słonecznych uzyskujemy już na etapie projektu. Daje to również największe oszczędności energii. Warto również postawić na okna pasywne (Umax=0,75), odpowiednio grubą i idealnie wykonaną izolację cieplną oraz wyeliminowanie mostków cieplnych. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem gwarantuje wspaniały klimat wewnętrzny niezależnie od pogody (latem nie jest duszno, natomiast zimą nie „ciągnie po nogach”) a powietrze w domu jest zawsze czyste i zdrowe.

Budynek energooszczędny to opłacalna inwestycja.

Zapewnienie energooszczędności wymaga poniesienia dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Zwiększenie kosztów  budowy  wynosi  od kilku do kilkunastu procent w stosunku do budynku standardowego. Oszczędności na ogrzewaniu w zależności od paliwa wynoszą od 2000 do 6000 zł rocznie. Jeżeli korzystasz z kredytu na budowę domu to sumaryczne opłaty za ogrzewanie i ratę kredytu  będą takie same lub niższe.  Dostajesz Rolls-Royce’a w cenie Opla.

Zalety domów gotowych

Istnieje wiele mitów na temat domów gotowych prefabrykowanych w konstrukcji drewnianej. Okazuje się jednak że jest to jedna z najlepszych dostępnych technologii. Domy takie są równie trwałe i odporne na wiatr co domy murowane. Jest to badane od 40 lat w Austrii i Niemczech. Również normy bezpieczeństwa ogniowego są bardzo rygorystyczne. Wszystkie przegrody spełniają klasę odporności   ogniowej   F30.   Mitem jest również przekonanie o tym, że domy budowane w „tradycji” to najlepsze rozwiązanie. To tak jakby uważać że najlepsze technologicznie były auta z lat 60-tych. Klimat wewnętrzny w domu drewnianym a także właściwości izolacyjne drewna są nieporównywalnie lepsze niż w przypadku ceramiki czy betonu. Jak mawiają Szwedzi: " Na ławce z drewna siedzi się lepiej niż na ławce z betonu lub cegły". Technologia domów gotowych zapewnia też doskonałe wykonanie wszystkich elementów domu, a także bardzo krótki czas budowy. Ochronę nerwów, przed przerzucaniem odpowiedzialności za błędy przez podwykonawców, dostajesz gratis. Twój dom wykona jedna firma, więc nie ma miejsca na błąd.

Energia odnawialna w domu

energia odnawialnaDomy pasywne nazywane są również domami bez kaloryferów. Dzieje się tak dlatego, że przy krańcowo niskim zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzania domu wystarczy podłączenie pompy ciepła do systemu wentylacji i kolektora słonecznego do systemu ogrzewania ciepłej wody aby praktycznie uniezależnić się od dostaw energii na ten cel z zewnątrz. Odnawialne źródła energii tanieją w porównywalnym tempie do komputerów. Już dawno stały się opłacalne, a z roku na rok stają się wręcz standardem. W kwietniu 2009 Parlament Europejski i Rada przyjęły dyrektywę w sprawie promowania odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu coraz więcej gmin ogłasza własne programy wparcia dla inwestorów stawiających na OZE. Planując montaż instalacji solarnej staniesz przed wyborem typu kolektora. Kolektory próżniowe różnią się dość znacznie od starego typu kolektorów płaskich. Główna różnica jest w wydajności obu rozwiązań. Kolektor próżniowy jest zdecydowanie efektywniejszy zimą. Płaski, który zimą w Polsce w zasadzie nie pobiera energii ze słońca ma z kolei nieznacznie lepszą wydajność latem. Również w budowie obu kolektorów są duże różnice. Jednak nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, który z nich jest lepszy. Zawsze należy to rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele aspektów.

Chcąc wyposażyć swój dom w pompę ciepła musisz zastanowić się nad sposobem ułożenia wymiennika gruntowego. Jest kilka możliwości, jednak najbardziej popularne to wymiennik poziomy i pionowy. Pierwszy wiąże się z potrzebą poświęcenia dość dużej ilości terenu działki, drugi natomiast z dość kosztownym wierceniem. Można również zastosować wymiennik wodny lub powietrzny, ale są to rozwiązania rzadko stosowane.

Powyższy artykuł tylko ociera się o tematykę domów pasywno aktywnych, dlatego zachęcam Cię do zgłębienia tematu. Już za kilka lat Polska będzie musiała dostosować normy energochłonności budynków do wymogów unijnych. Ty już dziś możesz mieć dom przyszłości.

Istnieje możliwość bezpłatnej adaptacji projektu do standardów energooszczędnych. w tym celu prosimy o kontakt poprzez przycisk "zadaj pytanie" poniżej.

 

Zobacz załączone materiały:

Zadaj pytanie