Newsletter

Czym są domy pasywne

DOM PASYWNY - NOWY STANDARD EUROPEJSKI

Dom pasywny IVNie ma na świecie lepszego standardu domu mieszkalnego jak standard domu pasywnego. Dom pasywny to jest jedyny budynek, który ma tak bardzo dokładnie zdefiniowane zapotrzebowanie na ciepło w skali roku.

Domy pasywne to absolutna nowość na polskim rynku. Dom pasywny to nie jest Mercedes wśród domów, to naszym zdaniem Rolls-Royce. Najważniejszą jego cechą jest to, że odznacza się normowych zapotrzebowaniem na ciepło nawet dziesięciokrotnie mniejszym niż domy obecnie budowane w Polsce. Tą ekstremalną energooszczędność uzyskujemy między innymi przez zwiększoną grubość izolacji, prze zastosowanie okien o lepszych parametrach szyb i ramy, przez zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i odzyskiem ciepła, poprzez uniknięcie mostków cieplnych, poprzez „otwarcie" domu na południe i „zamknięcie" domu na północ oraz poprzez uzyskanie optymalnej szczelności domu.
Wbrew obiegowym opiniom dom pasywny wcale nie musi być droższy niż dom niedostatecznie ocieplony z przestarzałą techniką ogrzewania. Dopiero obiektywne porównanie kosztów wybudowania domu pasywnego, kosztów kredytu a przede wszystkim kosztów związanych z jego bieżącym ogrzewaniem i eksploatacją daje nam możliwość oceny czy dom pasywny jest drogi czy tani. W chwili obecnej można powiedzieć, że dom pasywny biorąc pod uwagę koszty budowy łącznie z kosztami comiesięcznego utrzymania domu paradoksalnie stał się on domem absolutnie porównywalnym cenowo z każdym innym domem a właściwie wręcz tańszym.


NOWA OFERTA

Od kwietnia 2008 oferujemy Państwu na rynku polskim innowacyjne domy pasywne najnowszej generacji, które odznaczają się ekstremalną energooszczędnością nawet 10-15 razy mniejszą niż dom standardowo budowany obecnie w Polsce.
Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce firmą posiadającą certyfikat na system budowy domów pasywnych „Polski Dom 2000" wydany przez najbardziej prestiżową instytucję na świecie - PASSIV HAUS INSTITUT Darmstadt Dr Wolfgang Feist. Kupując u nas dom możecie Państwo być pewni, że najwyższe, światowej klasy standardy pasywności zostaną zrealizowane właśnie w Waszym domu.
Oczywiście wykonamy także dla Państwa każdy wysoce energooszczędny dom w standardzie 3 - ,4- litrowym (30, 40 kWh/m2/rok) lub 5-litrowym (50 kWh/m2/rok)
Wyprzedzamy standardy o 15-20 lat...


TROCHĘ HISTORII

Pasywny 115Domy pasywne - to domy o niewiarygodnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to tylko „idea fixe" kilku szczególnie zaciętych, a być może nawet lekko „nawiedzonych" inżynierów szwedzkich i niemieckich. Teraz  po 15 latach wiadomo, że dom pasywny stał się nowym standardem w Europie. Pojęcie „Dom Pasywny" zostało zapoczątkowane przez dr. Feista z Darmstadt w Niemczech na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Okazało się, że rzecz wręcz niemożliwa zmaterializowała się. Upór i konsekwencja ludzi wokół Passivhaus Institut Dr Feist została wynagrodzona i obecnie standard domu pasywnego jest dyskutowany i akceptowany przez cały świat inżynierski zajmujący się efektywnością energetyczną budynków. 


STANDARD „DOMU PASYWNEGO" WYGRYWA


Pytamy często, i słusznie, o ile więcej kosztuje dom pasywny w stosunku do domu energooszczędnego (Eo=50kWh/m2/rok) lub do domu bardzo źle ocieplonego, (Eo=120-150 kWh/m2/rok) czyli takiego, który niestety w Polsce w dalszym ciągu jest standardem? Odpowiedź, którą zazwyczaj usłyszymy to, ta, że dom pasywny kosztuje o ok 10-15 % więcej w stosunku do domu energooszczędnego, lub nawet 15-20 % w stosunku do domu źle ocieplonego. Ale powinniśmy przede wszystkim zapytać ile nas wszystkich kosztuje nie wybudowanie domu pasywnego? W obliczu rosnących kosztów energii nie wybudowanie domu w standardzie pasywnym lub zbliżonym do pasywnego kosztuje na pewno zdecydowanie więcej niż wybudowanie domu źle ocieplonego. Innowacyjność domu pasywnego w stosunku do domu źle ocieplonego jest podobna do innowacyjności nowego auta (niestety nie ma jeszcze takiego auta), które wchodzi obecnie na rynek i zamiast 15 litrów oleju opałowego lub benzyny zużywa tylko 1,5 litra na 100 km. Czy auto zużywające 1,5 litra benzyny na 100 km zamiast 15 litrów jest innowacyjne?


DOMY PASYWNE... WIĘCEJ KOMFORTU ZA TE SAME PIENIĄDZE

Innowacyjne domy pasywne uniezależniają nas od obecnych i przyszłych bolesnych podwyżek kosztów energii i do tego zapewniają nam zdecydowanie wyższy komfort codziennego życia. Wbrew obiegowym opinią dom pasywny wcale nie musi być droższy niż dom niedostatecznie ocieplony, źle wykonany i z przestarzałą techniką ogrzewania. Dopiero rzetelne porównanie kosztów wybudowania domu, kosztu spłaty kapitału i odsetek i przede wszystkim kosztów związanych z jego bieżącą eksploatacją  daje nam możliwość nieobiektywnej oceny czy dom pasywny jest drogi czy tani. Tą sytuację można porównać np. do kupna auta za np. 60 tyś zł, które spala 15 litrów benzyny na 100 km i kupna auta np. za 66 tyś zł, które spalałoby 1,5 litra benzyny na 100 km. Jest oczywiste dla każdego, które z tych aut jest naprawdę tańsze. 


ZALETY DOMU PASYWNEGO

•    Płacicie państwo ok 10 razy mniej za ciepło potrzebne do ogrzania domu.
•    Pomimo nieznacznie wyższych kosztów budowy domu (ok 15%) macie państwo do czynienia z niższymi lub identycznymi kosztami miesięcznymi eksploatacji domu na które składają się koszty kapitału, spłaty odsetek i koszty eksploatacji.
•    Zdecydowanie wyższy codzienny komfort życia i super czyste powietrze w domu poprzez wymuszoną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. 
•    Zdecydowanie mniejszą zależność a właściwie uzależnienie od ciągle wzrastających cen nośników energii. 
•    Będziecie państwo w posiadaniu domu o zdecydowanie większej wartości rynkowej, który także za 20 lat będzie domem innowacyjnym i nowoczesnym.


JAKIE MINIMALNE WARUNKI MUSI SPEŁNIAĆ DOM PASYWNY?

•    musi być otwarty na południe, „operacja słońca" musi być maksymalnie długa, dostęp słońca nie 
może być „zablokowany" poprzez wysoki dom, drzewa iglaste, górę lub pagórek,
•    musi być doskonale ocieplony - min. 30 cm ocieplenia płyty fundamentowej, ściany i dachu,             współczynnik przenikania dla przegród zewnętrznych powinien wynosić ≤ 0,15 W (m2K),
•    musi mieć maksymalnie zredukowane mostki termiczne, Ψzewnątrz ≤ 0,01 W/(mk) dla wszystkich detali połączeniowych,
•    musi być doskonale szczelny,
•    musi mieć zwartą, kompaktową budowę,
•    musi mieć doskonałe, ciepłe, trzy szybowe okna i dodatkowo ocieplone ramy okna o dwukrotnie większej grubości, współczynnik U dla ramy i szyby maksymalnie 0,80 W/k2K,
•    musi mieć doskonałą mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperator) 80-90%,
•    ściany nie mogą mieć niższej temperatury niż 17 st C, przy założeniu: temp. -10 st C na zewnątrz i +20 wewnątrz,
•    roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie może wynosić więcej niż 15 kWh/m2/rok,
•    łączne zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną wraz z zapotrzebowaniem na energię elektryczną nie może być większe niż 120 kWh/m2/rok.
Dobry projektant domu pasywnego musi optymalizować, zwiększać zyski cieplne i zarazem redukować w maksymalny sposób straty cieplne. 


JAK UZYSKAĆ CIEPŁO DLA JEDNORODZINNEGO DOMU PASYWNEGO ZA DARMO LUB PRAWIE ZA DARMO?

•    Poprzez tzw. zyski zewnętrze tzn. - ciepło, które wytwarza i oddaje sam człowiek
•    Poprzez ciepło powstałe przy gotowaniu
•    Poprzez ciepło, które emitują żarówki, telewizor, komputery i inny sprzęt AGD
•    Poprzez ciepło pasywne uzyskane przez duże połacie okienne skierowane na południe

Dom pasywny odznacza się bardzo wysokim komfortem dla mieszkańców przy bardzo niskim zużyciu energii. Cel ten jest osiągnięty przez tzw pasywne komponenty, np. specjalne okna, grubość ocieplenia. Każdy dom pasywny to aktywny wkład do ochrony środowiska. Z zewnątrz domy pasywne odróżniają się w bardzo małym stopniu od domów konwencjonalnych ponieważ określenie „dom pasywny" oznacza standard efektywności energetycznej a nie z jakiego materiału dom konstrukcyjnie jest zbudowany. 


TAKA BĘDZIE PRZYSZŁOŚĆ DOMU JEDNORODZINNEGO

Pasywny 108,5Dom pasywny (Eo=15 kWh/m2/rok) to konsekwentny rozwój domu energooszczędnego (Eo=50 kWh/m2/rok) i domu wysoce energooszczędnego (Eo=30-40 kWh/m2/rok). Decyduje jakość planowania i bardzo dokładne wykonanie detali. Dom pasywny jest tak przemyślany, projektowany i wykonany, a zapotrzebowanie na ciepło jest tak niskie, że podgrzewając lekko stale cyrkulujące powietrze w systemie wentylacyjnym domu możemy uzyskać pełne pokrycie zapotrzebowanie na ciepło. Jako anegdotę można powiedzieć, że żeby ogrzać pokój np. o wielkości 20 m2 to wystarczyłoby teoretycznie włączyć dwie 100 watowe żarówki - także przy temperaturze - 15 st C na zewnątrz. Oczywiście w rzeczywistości nie ogrzewa się domu pasywnego przy pomocy żarówek, bo nie jest to efektywny system ogrzewania. 


LICZBY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE

Dom pasywny potrzebuje przy zupełnie normalnym sposobie życia i codziennego zachowania mieszkańców ok 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego (odpowiada to 15 kWh) na m2 powierzchni na rok. Oznacz to, że wasze rachunki za gaz lub inny nośnik energii będą ok 10 razy mniejsze.

Co oznacza wskaźnik rocznego zapotrzebowania domu Eo na ciepło?

Dom 5-litrowy = dom energooszczędny, standard firmy Polski Dom 2000
50 kWh/m2/rok odpowiada zużyciu 5 litrów oleju opałowego lub 5 metrów sześciennych gazu na m2 na rok
Wyliczenie realnej ceny za ogrzewanie domu 5-litrowego powierzchni 150 m2: *
5 m3 gazu x 1,6 zł = 8 zł x 150 m2 na dom = 1200 zł, czyli inaczej ogrzanie 1m2 domu 5 - litrowego kosztuje 8 zł, a całego domu 1200 zł rocznie

Dom 3-litrowy = dom wysoce energooszczędny
30 kWh/m2/rok odpowiada zużyciu 3 litrów oleju opałowego lub 3 metrów sześciennych gazu na m2 na rok
Wyliczenie realnej ceny za ogrzewanie domu 3-litrowego o powierzchni 150 m2: *
3 m3 gazu x 1,6 zł = 4,8 zł x 150 m2 na dom = 720 zł, czyli inaczej ogrzanie 1m2 domu 6-litrowego kosztuje 4,8 zł, a całego domu 720 zł rocznie

Dom 1,5-litrowy = dom pasywny
Dom pasywny zużywa mniej energii niż 15 kWh/m2/rok
15 kWh/m2/rok odpowiada zużyciu 1,5 litrów oleju opałowego lub 1,5 metrów sześciennych gazu na m2 na rok.
Wyliczenie realnej ceny za ogrzewanie domu pasywnego o powierzchni 150 m2: *
1,5 m3 gazu x 1,6 zł = 2,4 zł x 150 m2 na dom = 360 zł, czyli inaczej ogrzanie 1m2 domu pasywnego kosztuje mniej niż 2,4 zł, a całego domu mniej niż 360 zł rocznie

*koszty wyliczone bez ciepłej wody

TO PRZEKONUJE: DOM PASYWNY JEST...  komfortowy... 

Wyobraźcie sobie państwo, że śpicie pod bardzo grubą i ciepłą kołdrą, która absolutnie szczelnie was otacza. Całe ciepło, które wasze ciało wytwarza zostaje wewnątrz kołdry. Temperatura na zewnątrz nie ma żadnego znaczenia, ponieważ nawet przy minimalnych stratach ciepła przez bardzo grubą kołdrę wasze ciało wytwarza zdecydowanie więcej ciepła niż to, co przez kołdrę ucieknie. Tak właśnie działa dom pasywny. Ciepło zostaje w domu i nie ucieka poprzez źle lub w ogóle nie ocieplone przegrody zewnętrzne. To oznacza: 
•    ściany zewnętrzne mają w wewnątrz temperaturę 17 st C, czyli ściana działa jak wielki grzejnik
•    wyrównany klimat wnętrza mieszkania,
•    brak wahań temperatury i brak przewiewów
•    doskonałe oczyszczone higieniczne powietrze 
... efektywny...
•    potrzebuje niezwykle mało energii do ogrzania
•    doskonała jakość powierza automatycznie czyszczonego i filtrowanego
... innowacyjny... 
Dom pasywny to nowy europejski standard. Otwiera architektom, inżynierom i firmom budowlanym i inwestorom zupełnie nowe perspektywy. Przemysł materiałów budowlanych rozwija coraz to bardziej efektywne produkty i oferuje je na rynku. Nowa innowacyjna technika związana z domem pasywnym dostosowana do standardów pasywności uzupełnia ofertę. Inwestycja w komfort i efektywność daje wartość dodaną. 
... sprawdzona jakość... 
w Europie w ciągu ostatnich kilkunastu lat kilkaset domów pasywnych zostało opomiarowanych i na bieżąco naukowo monitorowanych . Sprawdzano jak „działają" domy pasywne przy normalnym życiu mieszkańców. Wyniki tych badań potwierdzały zawsze założenia projektantów. Tysiące domów zostało zbudowanych, zamieszkałych i sprawdzonych. 
... nieskomplikowany... 
dom pasywny nie stawia specjalnych wymagań użytkownikom, wprost przeciwnie. Wyrównana i przyjemna temperatura powierza i ścian „reguluje" się sama. Nigdzie nie „ciągnie". Nie musicie się państwo martwic wentylacją. Ona działa bez waszego wpływu. I to wszystko bez skomplikowanej techniki.
... indywidualny... 
Standard domu pasywnego to niestety nie obowiązek. To nie jest jeszcze standard energetyczny w Polsce. Dom pasywny przekonuje tysiące a w przyszłości setki tysięcy inwestorów tylko i wyłącznie poprzez swoje zalety. 


PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Co jest pasywne w domu pasywnym?
Ogrzewanie - ponieważ dom pasywny ogrzewa się sam: poprzez wewnętrzne zyski cieplne dom pasywny potrzebuje tylko minimalne, dodatkowe ocieplenie w dniach, kiedy temperatura spada do -20 st  C. Warunkiem do tego, żeby tak się stało jest doskonałe ocieplenie domu i efektywny odzyski ciepła. Ciepło zostaje w domu i nie musi być aktywnie doprowadzane z zewnątrz. 


2. Dlaczego dom pasywny musi być szczelny? Nie musi dom oddychać?
Proszę nie wierzyć w bajki o oddychającej ścianie. Wymiana powietrza przez nieszczelności nie jest optymalnym rozwiązaniem i nie wystarcza, żeby otrzymać odpowiednia jakość powierza wewnątrz. Dlatego w normalnym domu ciągle musimy otwierać okna i w ten sposób uzyskiwać świeże powietrze, tracąc w ten sposób ogromne ilości ciepła. W DOMU PASYWNYM ODDYCHAJĄ TYLKO MIESZKAŃCY DOMU ORAZ PŁUCA TEGO DOMU, CZYLI REKUPERATOR!!! Może oddychać także pies, ale na pewno nie ściany...


3. Czy można otwierać okna w domu pasywnym?
Oczywiście. Ale wcale państwo nie muszą tego robić. Żeby zapewnić świeże powietrze w domu musielibyście państwo co dwie godziny otworzyć, albo co najmniej uchylić okna na 10-15 min, także w nocy oraz podczas waszej nieobecności. Oczywiście jest to niemożliwe. W rzeczywistości nasze domy jednorodzinne i mieszkania odznaczają się bardzo złą jakością powietrza. Zupełnie inaczej jest w domu pasywnym. Rekuperator ciągle i automatycznie dba o optymalne powietrze w domu, odprowadza nadmierną wilgoć i poprawia zdecydowanie komfort. Nie macie państwo przewiewu w domu, nie ma miejsc gdzie jest zimniej, co dwie godziny macie państwo pełną wymianę powietrza w domu: brud, hałas, kurz, roztocza i inne alergeny pozostają dzięki doskonałym filtrom na zewnątrz. W domu pasywnym będziecie państwo otwierali okna tylko po to, żeby posłuchać o co tym razem kłócą się sąsiedzi, albo po to, żeby posłuchać porannego śpiewu ptaków.


4. Co to są okna pasywne?
Dzięki oknom mamy kontakt z otoczeniem a pomieszczenia w budynku są odpowiednia oświetlone. Poza tym okna pasywne działają jak słoneczne kolektory, które wpuszczają energię słoneczną do domu. Okna pasywne składają się z trzech szyb i dodatkowo ocieplonej ramy. Wysokiej klasy okna pasywne w zimie więcej energii wpuszczają do budynku niż oddają. Latem natomiast słońce jest wyżej i duża ilość promieni słonecznych jest odbijana i dzięki temu przenikanie ciepła do domu jest ograniczone. W domu pasywnym okna projektuje się zawsze ukierunkowane na stronę południowa. 


5. Jak działa rekuperator?
Domy pasywne muszą posiadać wysokiej klasy rekuperator z maksymalnie dużym odzyskiem ciepła. Rekuperator pobiera powietrze z WC, łazienki, kuchni. Ciepło, które jest zawarte w tym powietrzu jest wykorzystane po to, żeby świeżo pobrane powietrze z zewnątrz ogrzać i następnie doprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych. Z tych zalet rekuperatora możecie się państwo cieszyć:
•    paradoksalnie wewnątrz domu macie państwo lepsze powietrze niż na zewnątrz,
•    świeże powietrze macie państwo o każdej porze dnia i nocy bez waszej ingerencji,
•    zanieczyszczone i nieświeże powietrze jest transportowane na zewnątrz a świeże powietrze po filtracji do wewnątrz,
•    przefiltrowane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń mieszkalnych w przyjemnej temperaturze,
•    nie ma przeciągów, powietrze dostarczane do pomieszczeń odznacza się bardzo niską szybkością nawiewu,
•    dzięki rekuperatorowi oszczędzacie państwo dodatkowo ok. 30 % energii cieplnej  w stosunku do domu bez rekuperatora


6. Czy dom pasywny musi mieć innowacyjną technikę ogrzewania? 
Niekoniecznie. Dom pasywny potrzebuje bardzo mało energii do ogrzania (ok 10 razy mniej niż każdy inny dom) ale teoretycznie można zastosować tradycyjny system ogrzewania wykorzystując jakikolwiek nośnik energii. Ogólnie można powiedzieć, że wymagania wobec systemu ogrzewania domu są tak niskie, że nie opłaca się angażować sporych pieniędzy w grzejniki, systemy sterowania. W klasycznym domu pasywnym powinno się dostarczyć minimalne niezbędne ciepło do ogrzania tylko i wyłącznie poprzez powietrze wentylacyjne, które powinno być w krytycznych dniach lekko dogrzane. Zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu pasywnego jest zdecydowanie mniejsze niż zapotrzebowanie energii do ogrzania ciepłej wody, która tak czy owak musi być wodzie dostarczona. Ogrzanie domu jest produktem ubocznym w stosunku do niezbędnego ogrzania wody.  Oprócz tego klasycznego rozwiązania stosuje się bardzo wiele rozwiązań pośrednich lub kombinowanych. Wszystko co jest ekologiczne to znaczy panele solarne, różnego rodzaju pompy ciepła, wysokosprawnościowe kondensacyjne piece gazowe, buforowanie ciepła, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelety jest jak najbardziej pożądane w domu pasywnym


7. Czy stać mnie na dom pasywny? O ile domy pasywne są droższe od domów standardowych?
Obecnie mówi się, że domy pasywne jeszcze są droższe o ok 10-15 %. Ta wyższa cena dotyczy tylko i wyłącznie domu a nie działki, czyli jeśli działka kosztuje np. 200 000 PLN a dom pod klucz kosztowałby 500 000 PLN to wzrost ceny dotyczy tylko tej drugiej liczby. 
Wbrew obiegowym opinią dom pasywny wcale nie musi być droższy niż dom niedostatecznie ocieplony, źle wykonany i z przestarzałą techniką ogrzewania. Dopiero rzetelne porównanie kosztów wybudowania domu, kosztu spłaty kapitału i odsetek i przede wszystkim kosztów związanych z jego bieżącą eksploatacją  daje nam możliwość nieobiektywnej oceny czy dom pasywny jest drogi czy tani. Tą sytuację można porównać np. do kupna auta za np. 60 tyś zł, które spala 15 litrów benzyny na 100 km i kupna auta np. za 66 tyś zł, które spalałoby 1,5 litra benzyny na 100 km. Jest oczywiste dla każdego, które z tych aut jest naprawdę tańsze. 
Dom pasywny kosztuje o ok 10-15 % więcej w stosunku do domu energooszczędnego, lub nawet 15-20 % w stosunku do domu źle ocieplonego. Ale powinniśmy przede wszystkim zapytać ile nas wszystkich kosztuje nie wybudowanie domu pasywnego? W obliczu rosnących kosztów energii nie wybudowanie domu w standardzie pasywnym lub zbliżonym do pasywnego kosztuje na pewno zdecydowanie więcej niż wybudowanie domu źle ocieplonego. Innowacyjność domu pasywnego w stosunku do domu źle ocieplonego jest podobna do innowacyjności nowego auta (niestety nie ma jeszcze takiego auta), które wchodzi obecnie na rynek i zamiast 15 litrów oleju opałowego lub benzyny zużywa tylko 1,5 litra na 100 km. Czy auto zużywające 1,5 litra benzyny na 100 km zamiast 15 litrów jest innowacyjne?

8. Czy dom pasywny musi być ogrzewany pompą ciepła? Czy musi mieć panele solarne?
Nie, nie musi. Można bez problemu ogrzać dom kotłem gazowym, jednakże gaz ziemny jest źródłem nieodnawialnym i emitującym CO2. Pompy ciepła oraz panele solarne bez wątpienia są rozwiązaniem ekologicznym ale wcale nie muszą być zastosowane w domu pasywnym. Często o zastosowaniu danego źródła lub nośnika energii decyduje rachunek ekonomiczny lub/i upodobania inwestora.

9. Czy jest określone z jakiego materiału powinien być wykonany dom pasywny?
Oczywiście, że nie. Tak jak w starym powiedzeniu, "Wiele dróg prowadzi do Rzymu" tak i tu nie ma kompletnie znaczenia czy wykonamy dom z cegły ceramicznej, silikatu, pianobetonu, betonu z keramzytem czy w konstrukcji prefabrykowanego domu gotowego. Jedyne co jest ważne to jakość wykonania oraz zgodność z wysokimi parametrami, których wymaga dom pasywny. W Szwecji, Austrii i Niemczech ok. 70% domów pasywnych wykonuje się na bazie różnych konstrukcji nośnych wykonanych z drewna ponieważ uważa się i słusznie, że drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem idealnie pasującym do domów pasywnych

Ciekawe linki:

www.igpassivhaus.at
www.energyagency.at
www.oekobaucluster.at
www.passivhaustagung.at
www.energytech.at
www.klimabuendnis.at
www.energieinstitut.at
www.nachhaltigkeit.at
www.ig-passivhaus.de
www.passiv.de
www.europeanpassivehouses.org
www.passivhaus.org.uk
www.pasivnidomy.cz
www.pibp.pl
www.passivhausprojekte.de
www.igpassivhaus.ch
www.pasivna-hisa.com
www.passiefhuis.nl
www.minergie.ch
www.passiefhuisplatform.be

dom energooszczędny

Zobacz obrazek w rozmiarze oryginalnym tutaj.

dom energooszczędny

Zobacz obrazek w rozmiarze oryginalnym tutaj.

Zadaj pytanie