Newsletter

Pozostałe artykuły:

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków TYP NV

Projektujemy i montujemy pełnobiologiczne oczyszczalnie ścieków zarówno dla małych pojedynczych gospodarstw jak i dużych osiedli,
czytaj dalej >>

Kompaktowe oczyszczalnie biologiczne typu HNV dla osiedli od 30 do 10.000 mieszkańców

Oczyszczalnie ścieków typu HNV produkowane są w zakresie od 30 do 10000 RLM. Zbiorniki oczyszczalni wykonane są z żywic wzmocnionych
czytaj dalej >>

Przepompownie ścieków / korpusy przepompowni

Przepompownia ścieków jest elementem instalacji kanalizacyjnej. Jej zadaniem jest podniesienie słupa ścieków do takiej wysokości aby
czytaj dalej >>

Zbiorniki wodne / przeciwpożarowe typu GRP

  "UAB TRAIDENIS" jest producentem zbiorników poliestrowych na szambo/wodnych/przeciwpożarowych. Służą one do gromadzenia wody i
czytaj dalej >>

Separatory substancji ropopochodnych typu NGP i NGP-S

  Separatory produktów naftowych służące do oczyszczenia wody powierzchniowej produkowane i montowane są w dwóch typach: NGP i
czytaj dalej >>

Separatory substancji ropopochodnych typu NGP i NGP-S

 

Separatory produktów naftowych służące do oczyszczenia wody powierzchniowej produkowane i montowane są w dwóch typach: NGP i NGP-S o różnych wydajnościach od 1 l/s do 70 l/s. Tego typu urządzenia są montowane na stacjach benzynowych, myjniach samochodowych, parkingach samochodowych, garażach, serwisach samochodowych, zakładach transportu rozładunku, terminalach i innych, które są zanieczyszczone produktami naftowymi. Mają za zadanie oddzielenie od wód powierzchniowych substancji ropopochodnych oraz innych zanieczyszczeń. Separator może pracować w zbiorniku pionowym lub poziomym i jest najczęściej podzielony na dwie komory.

Separatory substancji ropopochodnych Separatory substancji ropopochodnych

Zasada działania separatora NGP

Wody deszczowe jak i procesowe zawierają znaczne ilości substancji ropopochodnych oraz inne zanieczyszczenia ( pyły, piaski i różnego rodzaju substancje stałe), które w pierwszej fazie oczyszczania dostają się do odmulacza (komory szlamowej). W wyniku wytrącenia prędkości następuje proces sedymentacji, czyli oczyszczenie z substancji stałych zawartych w wodach ściekowych. W dalszej fazie woda nadal zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi przedostaje się do filtra, który wyłapuje grubsze zanieczyszczenia do własnej komory separacyjnej, gdzie podczas flotacji, czyli zbijania się w krople większych cząsteczek substancji ropopochodnych i wypłynięcie ich na powierzchnię - następuje właściwe oczyszczanie.

Tak oczyszczone wody ściekowe na wypływie osiągają zawiesinę ogólną 50 mg/l oraz zawartość substancji ropopochodnych 15 mg/l, co pozwala na wprowadzanie ich do kanalizacji miejskich. Dla ścieków odprowadzonych do środowiska naturalnego stężenie ropopochodnych powinno wynosić 5 mg/l. Aby osiągnąć takie parametry oczyszczonego ścieku należy zastosować separator węglowodorów z wkładem koalescencyjnym.

Wylot ścieków z separatora następuje przez syfon zakończony automatycznym zamknięciem, uniemożliwiających przedostanie się substancji ropopochodnych na zewnątrz.

Montaz separatora

Wkład koalescencyjny ma za zadanie zebrać na swej powierzchni cząsteczki węglowodorów, które nie mają wystarczającej masy objętościowej. Tworząca się warstwa węglowodorów po uzyskaniu odpowiedniej masy przenosi się do górnej części urządzenia. Wkład koalescencyjny pozwala na uzyskanie zrzutu zanieczyszczeń, nie przekraczającego ? 5 mg/l. Tak oczyszczone wody ściekowe można odprowadzić bezpośrednio do środowiska naturalnego.Wymagania jakościowe określone są w Rozporządzeniu MŚ z dnia 24 lipca 2006 r. i są zróżnicowane w zależności od specyfiki danego przemysłu.

Piaskownik zatrzymuje wszystkie substancje ciężkie (kruszywo, żwir, piasek, muł itd.) które znajduje się w ściekach przed wejściem do separatora węglowodorów.

Separator NGP posiada dwa zabezpieczenia

Automatyczne zamknięcie jest urządzeniem bezpieczeństwa zapobiegającym wydostaniu się substancji ropopochodnych do kanalizacji po przepływie przez separator w wypadku braku obsługi lub przelewu przypadkowego. Przewód wylotowy zamykany jest zaworem połączonym z pływakiem wytarowanym na ciężar właściwy węglowodorów. Pływak ten podąża przez cały czas za zwiększającą się warstwą węglowodorów (znajdującą się zawsze w części środkowej) do momentu osiągnięcia maksymalnej ilości zmagazynowania substancji ropopochodnych, a co za tym idzie zamknięcie wypływu.

Automatyczny alarm, który sygnalizuje o napełnieniu się substancji ropopochodnych w górnej warstwie wkładu (15 cm).        

 

Parametry technologiczne

Parametry technologiczne

 

Separatory tłuszczów typu RB i CRB

Separatory tłuszczów    Separatory tłuszczów

Separator tłuszczu stosuje się blisko źródła zanieczyszczeń tłuszczowych, np. w restauracjach, barach, masarniach itp.

Separatory tłuszczu typu „ RB" i „ CRB" o wydajności od 0,2 do 20 l/s.

Poziome typu RB

Pionowe typu CRB

 

Zasada działania separatora RB

Separator może pracować w zbiorniku pionowym lub poziomym i jest najczęściej podzielony na dwie komory. Ścieki dopływają do komory pierwszej, gdzie poprzez flotację i sedymentację zatrzymywana jest większa część tłuszczów, oleji i innych zanieczyszczeń.

Następnie ścieki dopływają do komory drugiej, gdzie wyłapywana jest pozostała ilość tłuszczów i oleji. Separator wyposażony jest w czujnik poziomu wysokości kożucha tłuszczu, który sygnalizuje przekroczenie wartości maksymalnej - w takiej sytuacji należy wypompować znajdujące się wewnątrz zanieczyszczenia i przywrócić separator do pracy. 

 

Zasada działania separatora RB

 

Technologiczny schemat oczyszczalni ścieków dla kawiarni z użyciem separatora tłuszczu

Zobacz obrazek w rozmiarze oryginalnym tutaj.

Montaż separatora produktów ropopochodnych

Zobacz obrazek w rozmiarze oryginalnym tutaj.

Zadaj pytanie