Newsletter

Technologia stosowana przy budowie domów pasywnych

System budowania domów gotowych „Polski Dom 2000" jest innowacyjnym w Polsce systemem budowlanym o bardzo wysokiej izolacji cieplnej.

Energooszczędny system domów gotowych „Polski Dom 2000", stosowany jest z wielkim sukcesem od ok. 30 lat w Austrii i Niemczech (odpowiednio 35% i 15% udziałów w rynku domów jednorodzinnych, nazywany tam systemem Fertighaus).Składa się on z wyprodukowanych z dużą dokładnością w fabryce samonośnych elementów warstwowych ścian, stropów i dachów wraz ze specjalnym systemem ekstremalnie szczelnych detali połączeń elementów.

Energooszczędny, samonośny element warstwowy (zamiennie nazywany: płytowym, sandwiczowym, panelowym, tarczowym, ciężkim szkieletem drewnianym niemieckim) ścian, stropów i dachu firmy „Polski Dom 2000" sp. z o.o. składa się w największym skrócie z ramowej, sztywnej konstrukcji z drewna wysokiej klasy - KVH, oraz z dwóch okładzin poszyciowych, nowoczesnych i wysokiej jakości płyt prasowanych OSB 3 (Oriented Strand Board).

Między płytami OSB, wewnątrz konstrukcji drewnianej ramowej znajduje się najwyższej klasy wełna mineralnastanowiąc najlepszą z możliwych izolację termiczną.

Samonośne elementy warstwowe ścian, stropu i dachu w systemie „Polski Dom 2000" to niezwykle solidny, wyróżniający się sztywnością i wytrzymałością, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach system budowania domów jednorodzinnych. System ten przewyższa zdecydowanie nie tylko pod względem ekstremalnej energooszczędności inne systemy i sposoby budowania domów - z porobetonu, z silikatów, z pustaków ceramicznych, z keramzytobetonu.

W technologii budowy domów, szczególnie w ostatnich 15 latach nastąpił ogromny postęp. W roku 2008 nie można budować domów tak jak w roku 1920 lub w 1950 albo w roku 1980. Także w technologii budowy domów postępu nie da się zatrzymać. Komputery, samochody, samoloty przez ostatnie kilkadziesiąt lat zmieniły się nie do poznania. Dla każdego ta zmiana jest zauważalna i każdy ją akceptuje. Tak więc nie ma powodu, żeby budować domy tak samo jak 50 lat temu.

Inżynierowie budowlani na świecie nie próżnują i w tej dziedzinie, konserwatywnej z natury, udaje im się uzyskać sensowny postęp. Analizując pojęcie dom tradycyjny należy zadać pytanie, jakiej tradycji ten dom dotyczy. Czy mówimy o tradycji krajów skandynawskich, czy mówimy o tradycji domów niemieckich, amerykańskich a może polskich? Czy większą tradycję ma dom w konstrukcji drewnianej czy domy z cegły ceramicznej, silikatów, porobetonów, keramzytobetonu? Co jest bardziej ekologiczne i zdrowe? Beton, cegła czy drewno? Należy zadać sobie pytanie, która tradycja budowy domów jest lepsza i którą należy uszanować i rozwijać?

 

Ściany firmy Polski Dom 2000

Ogromne znaczenie dla jakości domu gotowego ma konstrukcja ściany zewnętrznej. Na pierwszy rzut oka konstrukcje różnych producentów są takie same, lecz dopiero podczas dokładnego porównania można zobaczyć istotne jakościowo różnice. Różnice te, czasami bardzo znaczne, przekładają się później w istotny sposób na jakość użytkowania domu, trwałość domu, ekologiczne aspekty i oczywiście cenę domu.

Każda ściana musi spełniać wiele, często wykluczających się funkcji. Prawidłowo wykonana ściana zewnętrzna domu:

  • musi być szczelna
  • odporna na parcie wiatru,
  • energooszczędna,
  • odporna na wilgoć,
  • odporna na hałas,
  • odporna na ogień,
  • musi przenosić obciążenia i usztywniać budynek.

Najczęściej konstrukcja ściany domu gotowego składa się z ramy z drewna KVH (drewno konstrukcyjne o zdecydowanie podwyższonych parametrach) oraz słupków wypełniających ramę, co 62,5cm. Słupki mają najczęściej wymiar 60x160mm. Dolną poziomą część ramy nazywamy podwaliną (przekrój podwaliny to najczęściej 80x160 mm) górną poziomą - oczepem (przekrój oczepu to 100x160 mm).Ta konstrukcja to jeszcze zdecydowanie za mało aby przenieś obciążenia stropu, ściany kolankowej, dachu i obciążenia wiatru. Dopiero przymocowanie, najlepiej obustronnie, poszycia np. z wielkoformatowych płyt OSB3 o grubości minimum 12 mm usztywnia całą konstrukcję i powoduje, że rama oraz płyta OSB3 staje się niezwykle sztywną i wytrzymałą konstrukcją. Inaczej tą konstrukcję można nazwać jako:

 

  • samonośną konstrukcja tarczowa
  • samonośną konstrukcję warstwową,
  • samonośną konstrukcję płytową (niem. Holztafelbauwiese, Wandtafel)

 

Wewnątrz ramy, między dwa poszycia z OSB, umieszczona jest wełna mineralna o grubości 16 cm, od strony wewnętrznej konieczna jest odpowiednia folia paroizolacyjna oraz płyta gipsowo - kartonowa. Z zewnątrz, w celu podwyższenia i tak już wysokich parametrów energooszczędnych, dodaje się jeszcze 10 lub więcej cm odpowiedniej płyty styropianowej wraz siatką i tynkiem zewnętrznym. Dzięki płycie styropianowej w perfekcyjny sposób likwidujemy wszelkie możliwe mostki cieplne i osiągamy doskonałe współczynniki przenikania cieplnego na poziomie 0,15 i 0,16 [W/m2K].Producenci domów gotowych wytwarzają w fabryce całe ściany, które w maksymalny, ekonomicznie uzasadniony, sposób są wykańczane. Tak więc w fabryce domów wyposaża się ścianę zewnętrzną w okna, drzwi, parapety. Po przewiezieniu wielkoformatowych elementów, dom w bardzo szybkim czasie (około 2 tygodnie), po odpowiednim połączeniu elementów jest gotowy, przynajmniej z zewnątrz. Po montażu elementów domu muszą być wykonane prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz domów.

Wielką zaletą budownictwa w technologii prefabrykowanej jest to że odznacza się ona wysoką jakością przy krótkim czasie budowy i relatywnie korzystnej cenie. Jest to możliwe poprzez racjonalny i zestandaryzowany system budowlany i proces kontroli produkcji. Jednakże nie wolno zapominać, że niezwykle ważną rzeczą w domach gotowych jest precyzyjny montaż poszczególnych elementów. Niedokładności w montażu, brak precyzji może zredukować znaczną przewagę technologiczną tego systemu budowlanego nad innymi systemami budowlanymi. Oprócz kolejności poszczególnych warstw ściany domu gotowego i jakości wykonania, także ważne są jakość surowców zastosowanych i konstrukcyjne rozwiązania detali. Trzeba koniecznie stosować drewno najwyższej jakości KVH (Konstruktionsvollholz) o wilgotności 15%±3%, alternatywnie można zastosować konstrukcje nośne z belek podwójne T firmy Steico lub Kronopol. Standardowo stosuje się wełnę skalną, wełnę szklaną lub z włókien drzewnych (Rockwool, Isover, Paroc, Ursa, Steico) o współczynniku przenikania λ od 0,33 do 0,42 [W/mK]. Jeśli chodzi o płytę styropianową oraz systemy tynków to mogą się one różnić ceną i zarazem oczywiście jakością oraz pochodzić od wielu dobrej klasy producentów.

Reasumując należy stwierdzić, że domy gotowe z prefabrykowanych elementów płytowych to obecnie najbardziej racjonalna i pewna metoda budowania domów. Jeszcze 15-20 lat temu ta niedoceniana metoda budowania domów miała np. w Austrii, Irlandii udziały w rynku budowy domów jednorodzinnych na poziomie 1-3%. Obecnie w obydwu tych krajach buduje się 30% wszelkich budynków jednorodzinnych w tej technologii, doceniając przede wszystkim aspekt ogromnej energooszczędności, niskich kosztów utrzymania takiego domu i dużej szybkości budowania domów wynoszącej około 3 do 6 miesięcy.5. Dom z porobetonu, silikatów, pustaków ceramicznych, keramzytobetonu.

 

Fachowcy rozróżniają kilka systemów budowania domów:

1. Domy z bali.

2. Domy w technologii tak zwanej "kanadyjskiej" lub "amerykńskiej.

3. Domy w technologii tzw. "skandynawskiej".

4. Domy w technologii "niemieckiej", domy gotowe

5. Dom z porobetonu, silikatów, pustaków ceramicznych, keramzytobetonu.

Ściana zewnętrzna musi posiadać odpowiednie parametry fizyczne zapewniające izolacyjność termiczną na wysokim poziomie. Ma to decydujące znaczenie dla utrzymania komfortu mieszkania. Nasza wielowarstwowa ściana posiada bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła U=0,16W/m2K. Co to oznacza? Im współczynnik przenikania (U) jest wyższy tym przenikanie ciepła większe, czyli izolacyjność cieplna gorsza. Według polskich norm dopuszczalne maksymalne U dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 - 0,50 W/m2K.

Straty ciepła przez ściany zewnętrzne to około 30%. Aby więc zapewnić w budynkach komfort cieplno-wilgotnościowy, a jednocześnie osiągnąć wysoką ekonomiczność eksploatacyjną, pamiętaliśmy o odpowiednim ociepleniu. Nasze ściany posiadają 26 cm ocieplenia.

Przy projektowaniu ścian wielowarstwowych istotną rolę spełnia kolejność poszczególnych warstw w ścianie. Najkorzystniejszym, z punktu widzenia fizyki budowli jest układ, w którym materiał termoizolacyjny znajduje się po stronie temperatur  niższych. W ścianie ocieplonej od zewnątrz materiał termoizolacyjny ogranicza zasięg temperatur ujemnych, dzięki czemu konstrukcja nośna nie jest narażona na ich niszczące działanie. Układ warstw ma także wpływ na proces kondensacji wilgoci wewnątrz przegrody. W ścianie ocieplonej od zewnątrz zjawisko zjawisko to nie występuje.

 

 

Dachy firmy Polski Dom 2000

Dach jest bardzo ważnym element domu, który chroni przed wiatrem, słońcem, deszczem i śniegiem. Dlatego konstrukcja dachów w domach 5-Litrowych jest solidna, wykonana z nowoczesnego konstrukcyjnego drewna litego, importowanego o najwyższej jakości, KVH (C 24). Drewno KVH posiada wysoką stabilność kształtów i wymiarów. Uzyskiwane jest z tarcicy z przetartym w środku rdzeniem. Ze względu na maksymalną wilgotność 15% ± 3% zaliczane jest do klasy ryzyka "0", nie wymaga chemicznej ochrony drewna.Przy budowie dachu należy pamiętać, że przez tą część domu może uciekać do 30 % ciepła. Z tej przyczyny dach należy izolować. Dachy domów 5-Litrowych są dachami ocieplonymi 26 cm wełny mineralnej.


Strop firmy Polski Dom 2000

Konstrukcja stropu drewniana (belkowa) udoskonalona o dodatkowe warstwy: 4 cm wygłuszenia oraz 5 cm jastrychu pływającego. Strop w domach 5-litrowych jest stabilny, cichy i ciepły.

  Nowoczesne sposoby ogrzewania domów gotowych.

Domy gotowe prefabrykowane produkowane przez firmę Polski Dom 2000 są dwu lub trzy krotne bardziej energooszczędne, niż domy standardowo budowane w Polsce. Mimo ekstremalnej energooszczędności domy te muszą posiadać centralne ogrzewanie (c.o.) oraz ciepłą wodę użytkową (c.w.u). Oczywiście, zawsze należy pamiętać o tym, ze moce grzewcze danego źródła ciepła muszą być zdecydowanie mniejsze. Przy wyborze systemu grzewczego w domach prefabrykowanych trzeba wziąć pod uwagę, że są to domy w najwyższym stopniu ekologiczne i także w tym kontekście należy rozpatrywać sposoby ogrzewania domów.

1. Ogrzewanie domu oraz wody za pomocą pieca na pelety. Niewątpliwie jest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu, ponieważ pelety są odnawialnym źródłem ciepła i absolutnie ekologicznym. Inaczej mówiąc pelety, to w stu procentach biomasa. W Polsce ten sposób ogrzewania nie jest jeszcze rozpowszechniony, ale jest oczywiste, że piece na pelety mają przyszłość. Cena tony peletów to koszt 600zł, a pieca 8-15 tys.

2. Urządzenia kompaktowe nowej generacji oparte na zasadzie działania pompy ciepła, znajdują szczególne zastosowanie w domach pasywnych i wysoce energooszczędnych, zawierają w sobie rekuperator, pompę powietrze-woda, ogrzewają ciepła wodę użytkową, powietrze wentylacyjne, czyli działają wg zasady wszystko w jednym. Cena, to ok. 50-60 tys. zł. Wymagają GWC - gruntowego wymiennika ciepła.

3. Pompy ciepła - istnieją dwa rodzaje pomp ciepła: 
• pompy typu powietrze - woda 
• pompy typu grunt - woda 

Pompa typu powietrze - woda pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i dostarcza ciepło do centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Ceny zaczynają się od ok. 20 - 25 tyś zł wraz z montażem, ale bez kosztu ogrzewania podłogowego i wylewki. Polecamy firmę LG, Daikin - Althermia, a także firmy Buderus, Viessman. Dimplex, Nibe. Cena ułożenia 1m2 ogrzewania podłogowego, to ok. 100zł. Główną zaletą pomp ciepła jest stosunkowo niska cena i nieskomplikowany i szybki montaż. Obecnie pompy typu powietrze -woda mogą pracować także przy temperaturze zewnętrznej -20C, ale najbardziej efektywnie pracują przy temperaturach plusowych lub do -7C. Efektywność pomp ciepła typu powietrze - woda jest wyższa niż przy ogrzewaniu za pomocą gazu. 
Pompa typu grunt - woda, istnieją dwie możliwości. 
Odwierty i kolektory pionowe - cena ok. 100zł/mb, minimalna wielkość odwiertu, to 100-150 m. 
Kolektory poziome na głębokości ok. 1,5 m. Cena pompy ciepła typu grunt - woda z montażem, ale bez ułożenia ogrzewania podłogowego zamyka się w granicach 40-50 tys. zł. W domu energooszczędnym nie potrzeba więcej mocy niż 6-8 kW (kilowatów). W Polsce dostępnych jest około 30 - 50 producentów pomp ciepła. 

4. Ogrzewanie przy pomocy gazu. Niewątpliwie jest to najczęściej spotykany sposób ogrzewania domu w Polsce, ma wiele zalet (dość łatwa dostępność, niska emisja spalin, kilkaset dostępnych na rynku obecnie pieców gazowych), ale też kilka wad: 
• Gaz jest nośnikiem energii nieodnawialnej 
• Obarczony jest dużym ryzykiem politycznym (polityczne wykorzystywanie i możliwość nacisku przez Rosjan. 
• Duże ryzyko znacznego wzrostu ceny. 
• W kalkulacji nie można pominąć wysokich kosztów przyłącza gazu. 
• Konieczność zbudowania komina. 

5. Energia solarna - w ostatnich kilku latach obserwujemy zdecydowaną obniżkę cen solarnych zestawów do ogrzewania wody użytkowej. Obecnie można nabyć przeciętny dobry jakościowo zestaw za ok. 10 tys. zł. Zestawy solarne w miesiącach letnich mogą dostarczyć nawet 100% ciepłej wody. Ekologiczność przy stosowaniu urządzeń solarnych nie ulega wątpliwości. Niestety, w Polsce zestawy solarne nie są dofinansowywane przez rząd tak, więc montując zestawy solarne pokazujemy, ze rozumiemy ekologie i jesteśmy pro-ekologocznie nastawieni do przyrody, ale zwrot następuje dopiero po kilku latach i są one bardziej wyrazem ekologicznego podejścia do przyrody.

6. Ogrzewanie węglem - ze względów ekologicznych powinno być zabronione. Autor nazwy „eko-groszek" powinien dostać nagrodę Nobla, bo z ekologią węgiel nie ma nic wspólnego. 

7. Rekuperator to relatywnie proste urządzenie służące do wentylacji pomieszczeń oraz odzysku ciepła z powietrza ogrzanego. Istnieje ok. 20 - 30 producentów rekuperatorów i wentylacji w zakresie budownictwa jednorodzinnego. My polecamy firmę GlobalTech, ASK i firmę Bartosz. Ceny, rekuperatora dla przeciętnego domu jednorodzinnego, to ok. 20 tys. zł Uważamy, że instalacja rekuperatorów powinna być wręcz obowiązkowa. Przy rekuperatorach polecamy również zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła.

 

INFORMACJE NA TEMAT SZCZELNOŚCI BUDYNKU

Szczelność powietrza - decydujący czynnik dla izolacji cieplnej.

Tylko izolacja cieplna pozbawiona szczelin osiąga w pełni możliwą wartość izolacyjną.
Nawet najmniejsze nieszczelności w warstwie parochronnej, powstałe np. wskutek sklejenia zakładów albo styków arkuszy paraizolacji, mają daleko idące następstwa. Tego rodzaju usterka powoduje takie same skutki jak przechodząca na wskroś szczelina pomiędzy ościeżnicą okna a ościeżem muru. Nikt nie tolerowałby w tym miejscu szczelin. Analogicznie szczeliny w izolacji parochronnej powinny być traktowane z taką samą przezornością.
Wyższe koszty ogrzewania, powstające wskutek nieszczelności, prowadzą do zmniejszenia opłacalności wykonywania izolacji cieplnej. Ponadto dochodzi przy tym do wyższej emisji CO2 niż byłoby to konieczne w przypadku ogrzewania budynku szczelnego powietrznie.
Według badań Instytutu Fizyki Budowli w Stuttgarcie współczynnik U elementu izolacji cieplnej pogarsza się o wskaźnik 4,8. W odniesieniu do rzeczywistych warunków oznacza to, że w przypadku domu o powierzchni mieszkalnej 80 m2, w którym występują nieszczelności w izolacji nieprzepuszczającej powietrza, konieczna jest do jego ogrzewania taka ilość energii jak dla budynku szczelnego o powierzchni mieszkalnej ok. 400 m2. 
Niekontrolowane emisje CO2 sprzyjają rozwojowi efektu cieplarnianego, którego skutki odczuła nasza cywilizacja, np. wskutek zwiększenia się liczby katastrof wywołanych anomaliami pogodowymi. Dlatego też należy dążyć do zmniejszenia emisji CO2. Środowisku pomagamy jednakże nie tyko całkowicie wyrzekając się tych emisji, lecz przede wszystkim stosując inteligentne rozwiązania.
Domy w Europie Środkowej wymagają do ogrzewania pomieszczeń, według danych z 2000r., przeciętnie 22 l oleju opałowego na m2 (220kWh/m2) powierzchni mieszkalnej; dom pasywny potrzebuje tylko 1l, „dom trzylitrowy" jak sama nazwa wskazuje, 3 l oleju na m2 - zakładając, że izolacja nieprzepuszczająca powietrza jest idealna. Szczeliny w warstwach paraizolacji budynku prowadzą do wielokrotnego wzrostu zapotrzebowania energii na m2 powierzchni mieszkalnej.

Szczelność powietrzna - dla komfortowego mikroklimatu w pomieszczeniach przez cały rok.

W sezonie grzewczym wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna się mieścić w obszarze komfortu, czyli 40-60 %. Cechy ochrony cieplnej latem określane są pomocą czasu, wyrażanego w godzinach, w ciągu którego ciepło panujące pod pokryciem dachowym dociera do powierzchni przegrody po stronie wnętrza (przesunięcie fazowe) oraz za pomocą związanego z tym wzrostu temperatury w pomieszczeniu, wyrażanej w oC, w porównaniu do wahań temperatury zewnętrznej (tłumienie amplitudy).

Suche powietrze w pomieszczeniu - nieszczelności prowadzą do zmniejszenia komfortu!

Często obserwowane zimą zjawisko suchości powietrza w pomieszczeniach spowodowane jest tym, że zimne powietrze zewnętrzne wnika do budynku przez szczeliny. Jeżeli temperatura zimnego powietrza podniesie się wskutek działania ogrzewania, to zmniejszy się jego względna zawartość wilgoci. Konsekwencją tego jest zbyt suchy niekomfortowy mikroklimat pomieszczenia.

Szczelność powietrza - dla uniknięcia szkód budowlanych.

Wilgoć w elementach budowlanych prowadzi często do powstawania pleśni. Wiele gatunków grzybów pleśniowych wydziela w charakterze wtórnych produktów przemiany materii różne toksyny, mikrobiologicznie lotne związki organiczne (MVOC) oraz zarodniki, które są potencjalnymi alergenami. Grzyby pleśniowe uznawane są za najważniejsze i najszerzej rozpowszechnione alergeny. Z tego względu należy unikać wszelkich kontaktów z nimi. Jest Przy tym nieistotne, czy związki MVOC lub zarodniki wnikają do organizmu człowieka pokarmową czy też drogą powietrzną. 
Szkody budowlane mogą być powodowane dużym przyrostem wilgoci we wnętrzu przegrody. Izolacje paroszczelne o wysokim oporze dyfuzyjnym szybko stają się pułapkami dla wilgoci, przede wszystkim w przypadku izolacji cieplnych na pełną wysokość krokwi stosowanych w połączeniu ze szczelnymi na dyfuzję warstwami pod pokryciem dachu.
Wielkość rezerw możliwości wysychania elementu budowlanego jest czynnikiem decydującym dla uniknięcia szkód budowlanych w przegrodzie. Izolacje parochronne o niskim oporze dyfuzyjnym, który na dodatek jest zmienny w zależności od stopnia wilgotności, zapewniają przegrodzie skuteczną ochronę przed szkodami powodowanymi przez kondensację.

Zadaj pytanie